SORULARINIZ

SORU-CEVAP BÖLÜMÜMÜZ YAZ DÖNEMİ SÜRESNCE KAPALIDIR

 

SORU:
Merhabalar, benim 06.03.2007 doğumlu kızım, 119 cm boyunda ve 32 kg ağırlığında. Sürekli kilosu artıyor. Yemek yemeyi , özellikle de tatlı ve hamur işlerini çok seviyor. Sürekli canı tatlı birşeyler çekiyor.niye benim yemeğim sizinkinden az diye ağlıyor,çok hareketli değil. Bende hipotiroid hastasıyım, ilaç kullanıyorum, doğum yaptığımda kızımda da çıkmıştı ama bir aylıkken tekrarladığımızda çıkmadı. İlk sefer anneden geçen hormonlardandır dediler.çocuk endokrinoloğuna götürmeliniyim sizce?

Rumuz : Müge gizli Tarih : 14 Mart 2013 Perşembe 08:35
CEVAP:
Çocuğunuzun ağırlığı ve vücut kütle indeksi normal değerin üzerinde, yani obezitesi var. Zaman geçirmeden bir çocuk endokrin merkezine başvurmanızı öneririm.

Gönderen : Doç. Dr. Cengiz Kara
Tarih : 18 Mart 2013 Pazartesi 15:06
SORU:
hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim kızımın lucrin tedavisine ara verdiğimizi yeniden iğneye bşlayalımmı demiştim 2002 doğumlu 142boyu kemik yaşı 12 yaklaşık 6 aya adet görebilir demişsiniz peki iğneye devam edilse boy için olmasa bile adetini biraz daha geciktirebilirmiyiz .kızlarda kemik yaşı kaç olana kadar boy uzar bide boy uzaması için en çok hangi besinleri ve sporları önerirsiniz d vitamini balık yağı verelimmi ilginize çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum.

Rumuz : ayse yılmaz Tarih : 14 Mart 2013 Perşembe 00:00
CEVAP:
Sayın Yılmaz merhaba tekrar. Lucrin tedavisi verildiği sürece çocuk adet görmez. Dolayısıyla lucrin ile adeti daha da geciktirmek mümkün. Ne var ki bu ilaç pahalı ve 11 yaşına kadar geri ödeme kapsamında bir ilaç. 11 yaşını doldurduktan sonra ödenmiyor. Doğum tarihini tam vermediğiniz için kızınızın 11 yaşını doldurmasına ne kadar var bilmiyorum. Ayrıca ilaç başlandıktan sonra ergenlik hormonlarının baskılanması 3 ayı bulabiliyor. Eğer 11 yaşını doldurmaya az kaldıysa tekrar başlamak ne kadar doğru bilmiyorum. En iyisi bunu sizi takip eden endokrin uzmanınızla birlikte karar vermeniz aslında. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 19 Mart 2013 Salı 23:33
SORU:
merhaba çocuğüm 8 aylık ve çok zayıf yemek yiyemiyor balık yağı kullanmak istiyorum öneriyor musunuz

Rumuz : fatoşşş Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 11:48
CEVAP:
Tek başına balık yağı takviyesinin sorunu çözeceğini sanmıyorum. Bir çocuk uzmanının muayene etmesi ve altta yatan bir sorun olup olmadığının anlaşılması gerekir. Büyüme geriliği ve iştahsızlık yapan bir hastalık olmadığı belirlenirse, bir besleneme uzmanından sağlıklı ve doğru beslenme ile ilgili öneriler alabilirsiniz.

Gönderen : Doç. Dr. Cengiz Kara
Tarih : 18 Mart 2013 Pazartesi 14:59
SORU:
merhabalar ben gaziantepte hemşireyim 14 yaş 6 aylık erkek kardeşimde sakallarının çıkmaması üzerine endokrinolojiye götürdük el bilegi grafisi çekildi yaş ile uyumlu fizik muaynesi yapıldı genital bölgesine hafif kıllanmalar başlamış yapılan hormaon tetkik sonuçları ise şöyle fsh : 5.88 lh:1.11 prl:5.44total testosteron:0.549 dr geç ergenlik diye düşündü ve sustoson diye bir iğne 20 günde bir yaptırmamızı önerdi sizinde konu hakkındaki düşüncelerinizi almak istedim görüşlerinizi bildirirseniz mutlu olurum bende bir saglıkçı olarak sizden yardım rica ediyorum sizcede geç ergenlikmi bu igneyi yaptırmak ne kadar etkili olur şimdiden teşekkürler

Rumuz : remziye önal Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 10:49
CEVAP:
Erkek çocuklar 14 yaşını tamamladıkları halde ergenliğe girmemişse gecikmiş ergenlik olarak değerlendirilir. Erkeklerde ergenliğin ilk belirtisi testislerin büyümesidir, bunu kıllanma ve penis büyümesi takip eder. Hormon sonuçlarına göre ergenlik başlamış görünüyor. Erkek kardeşinizin sorunu ergenlikte yapısal bir gecikme mi, yoksa kalıcı bir rahatsızlığı mı var, bu aşamada ayırt etmek güç. Biraz daha ergenliğin seyrini izleyerek karar verilmesi gerekir. Bunun için, çocuk endokrin merkezinde takip edilmenizi öneririm. Saygılarımla.

Gönderen : Doç. Dr. Cengiz Kara
Tarih : 18 Mart 2013 Pazartesi 14:52
SORU:
kızım 26.09.2004 doğumlu erken ergenlik teşhisi konuldu. Ergenlik durdurucu ilaca başladık .Kemik yaşı 10.5 şuanda 1.33 boy kilo 36.5 kilo doktor boyu 1.46 cm olur dedi. Anne boyu 1.53 baba boyu 1.68 kızımın boyu daha fazla uzamaz mı

Rumuz : Adınız ve Soyadınız Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 10:35
CEVAP:
Kızınız şu anda 8.5 yaşında ve ortalamanın üzerinde bir ağırlık ve boya sahiptir. Kızlarda 8 yaşından sonra başlayan ergenlik normal kabul edilir ve bu dönemde uygulanan ergenlik durdurucu tedavilerin erişkin boyu açısından pek yararı yoktur, sadace adet görmesini geciktirecek bir etki gösterir. Anne-baba boyuna göre kızınızın erişkin boy hedefi ortalama 154 cm olup bu değer 148 - 160 cm arasında değişebilir. Kemik yaşı 10.5 ise kızınızın boyunun 150-155 cm'ye kadar uzayacağı tahmin edilir. Açıkcası kızınız hiç tedavi almazsa da anne-baba boyu ile uyumlu bir erişkin boya ulaşacaktır. Başlanan tedavinin etkisi ise sınırlı kalacaktır. 2-3 yıllık bir tedavide 2-3 cm'lik bir katkı beklenebilir. Kızınızın boyunu genetik potansiyelinin üzerine çıkaracak bir tedavi de bulunmamaktadır. Saygılarımla.

Gönderen : Doç. Dr. Cengiz Kara
Tarih : 18 Mart 2013 Pazartesi 14:42
SORU:
mrb.33 aylık bir oglum var.boyu 105 cm kilosu 25 kg.sürekli yemek yemek istiyor.çok fazla su tüketiyor.sürekli tatlı şeyler yemek istiyor.küçük oldugu için diyette yaptıramıyoruz. cok hareketli ama hızla kilo alıyo.napabilirim cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Rumuz : eylem lafcı Tarih : 12 Mart 2013 Salı 16:25
CEVAP:
Sayın Lafçı merhaba. Oğlunuzun boyuna göre ideal ağırlığı 17 kg. Dolayısıyla 7-8 kg fazlalığı var. Bu nedenle bir endokrin uzmanına görünmeniz iyi olur. Bu yaştaki bir çocuğun yemek miktarını zorla azaltmak doğru değil ancak, yaşına göre alması gerektiği kadar, doğru ve dengeli besinler alması için bir diyet uzmanına başvurabilirsiniz.Bir beslenme planı çıkardıktan sonra onun ulaşabileceği yiyecekleri siz belirleyerek dengesiz beslenmesinin önüne geçebilirsiniz. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 03:33
SORU:
hocam iyigünler kızım 14-6-2002 doğumlu yaklasık bir yıl önce erken ergenlikten dolayı 6ay lucrin depot tedavisi gördü sonra 6 ay ara verdik şimdiki tahlil sonuçları fsh-7.9 lh.1.68 estradiol 46.47 bunlara göre kızım yaklaşık ne zamana adet görür sizce iğneye biraz daha devam edelimmi kızımın boyu 142 kemik yaşı12-12.5 anne 155 baba 167 yaklaşık boyu nekadar olur.bide eylül 1996 doğumlu oğlumun boyu 168 kemikleri kapanmış boyu artık hiç uzamazmı sporla beslenmeyle büyüme hormonuyla lütfen cevap verirseniz bir anneyi çok mutlu edeceksiniz daha öncede yazmıştım cevap alamadım iğneye devam için acil yorumunuzu bekliyoruz teşekkür ederim.

Rumuz : ayse yılmaz Tarih : 12 Mart 2013 Salı 11:15
CEVAP:
Sayın Yılmaz merhabalar. Açıkçası kızınıza başlanan tedaviyi normal şartlarda 11 yaşını doldurana kadar devam etmeniz daha uygun olurdu. Ama kemik yaşı 12 olduktan sonra boy açısından tedavinin yararının olmasını pek beklemiyoruz. Dolayısıyla özellikle bu saatten sonra tekrar tedavi başlanmasının bir yararı olacağını düşünmüyorum. Kızınızın muayene bulgularını bilmemekle beraber 6 ay içinde adet görebileceğini düşünüyorum. Kemik yaşına göre bakıldığında ise boyu yaklaşık 150 cm civarı olur diyebilirim. Ama bu sadece bir tahmin bire bir tutmasını beklemeyin. Oğlunuzun boyu için yapacak bir şey yok zaten boyu normal birşey yapmaya da gerek yok. Ancak kızınız için bu dönemlerdeki beslenme, spor ve uyku düzeni boy uzamasını etkileyecektir. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 03:23
SORU:
Oğlum 11.10.209 doğumlu yani 3 yaş 4aylık. Çocuk endokrin uzmanı kontrolünde bundan 6 ay öncesine kadar serbest T3, serbest T4 ve TSH ölçümleri için eytroks hapı kullandı. Bundan 6 ay önce doktorumuz bu değerlerin normalleştiğini söyledi ve eytroks hapını kullanmayı bırakmamızı söyledi. El bilek röntgeni çektirdik. 40 aylık olan çocuğumuzun kemik yaşının 21-24 ay olduğunu söyledi ve bize MULTİ TABS balık yağı kullanmamızı tavsiye etti bizde kullanıyoruz. Hocam sizce çocuğumuzun kemik yaşı çokmu anormal? Hangi aylarda olması gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Rumuz : Arif Altay Tarih : 11 Mart 2013 Pazartesi 23:49
CEVAP:
Sayın Altay merhaba. Çocuğunuzun kemik yaşında endişelenecek bir durum yok. Kemik yaşını geri bırakacak bir hastalık düşünülmedikten sonra tek başına kemik yaşı geriliği sorun olmaz. Bu konuda doktorunuz gerekeni yapıyordur zaten. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 03:13
SORU:
kilosorunu
merhaba,kızım 22/06/2009 doğumlu 1 yaşına kadar anne sütü içti...her zaman iştahlı bır bebek oldu...şuan 27,6 kg 108 cm boyu var...yaşıtlarına göre hem kilolu hem uzun ben de diyetisyene götürmek için çocuk doktoruna başvurdum ama bu yaşta çocuk diyetisyene götürülmez dendi.Kan tahlili yapıldı ve ALP değeri 816 çıktı...benım sorum ileride kızım buyuk ölçüde kilo sorunu yaşar mı? ne yapmam gerekiyor çok endişeliyim bilgileriniz için teşekkür ederim saygılar...

Rumuz : melek güngör Tarih : 11 Mart 2013 Pazartesi 14:23
CEVAP:
Sayın Güngör Merhaba. Çocuğunuzun kilosu boyuna göre kesinlikle fazla. Bu boya göre olması gereken ideal kilo 18-20 kg. Ayrıca çocuk diyetisyene gitmez diye bir şey yok. Çocuğunuz kilo alıyorsa, hormonal bir bozukluk yoksa çok büyük ihtimalle alması gerekenden fazla kalori alıyor veya aşırı hareketsiz. Bu durumda çocuğunuzun öncelikle bir endokrin uzmanınca görülmesi, hormonal bir bozukluk yoksa yaşına uygun bir beslenme planı için bir diyet uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olacaktır. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 03:10
SORU:
Başlık
merhaba kızım 12.5 yaşında 1 yıldır adet görüyor boyu 148.final boyuna ulaşmış mıdır boy uzaması daha ne kadar devam eder.ilk adetten bu yana 5 cm uzadı bundan sonra 2 cm daha uzamasını bekleyebilirmiyiz yoksa hiç mi uzamaz.ilk adetten ne kadar sonra büyüme plakları kapanır.

Rumuz : Adınız ve Soyadınız Tarih : 11 Mart 2013 Pazartesi 14:22
CEVAP:
Merhabalar. İlk adetten sonra boyun ortalama 6 cm kadar uzamasını bekleriz ama bazen bu 10 cm'yi bulabiliyor. Final boyuna ulaşıp ulaşmadığına veya ne kadar daha uzayabileceği hakkında tahmin yürütmek için sol el bilek grafisinin çekilip kemik yaşının değerlendirilmesi gerekir. Bunun için bir çocuk endokrin uzmanına başvurabilirsiniz. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 03:03
SORU:
büyümede sıkıntı,gelişimde yaşıtlara göre gerilik
Sayın Dr.1994 doğumlu kızım 153 boyda kaldı..Meme gelişimi hiç yok çocuk vucudu gibi.Kilo 38.Geçen sene ülsratif kolit teşhisi kondu tedavi görüyor. Bu tarz kronik hastalıkların büyüme geriliği yaptığını okudum.Değerli görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Saygılar

Rumuz : asya ersöz Tarih : 11 Mart 2013 Pazartesi 12:29
CEVAP:
Sayın Ersöz Merhaba. Maalesef ülseratif kolit gibi kronik hastalıklar hem büyümeyi, hem de cinsiyet hormonlarını negatif yönde etkiliyor. Yaşı nedeniyle büyüme için yapılacak bir şey olduğunu sanmıyorum ama cinsiyet hormonu replasmanı için bir endokrin uzmanına görünmeniz gerekir. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 02:59
SORU:
KIZIMIN BÜYÜMESİ HAKKINDA
MERHABA KIZIM 07.09.2004 DOĞUMLU 1 AYDAN BERİ SAĞ GÖĞSÜNÜN AĞRIDIĞINI SÖYLÜYORDU.BUGÜN BAKTIM VE GÖĞSÜ BİRAZ BÜYÜMÜŞ.GÖĞSÜNÜN ÇIKMASI İÇİN ERKEN DEĞİL Mİ? DOKTORA GÖTÜRÜP HERHANGİ BİR TEST YAPTIRMAM GEREKLİ Mİ? NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN YARDIMCI OLU MUSUNUZ????

Rumuz : DİLBER UÇAN Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 23:53
CEVAP:
Merhabalar Sayın Uçan. Kız çocuklarında ilk ergenlik belirtilerinin 8 yaşından sonra görülmesi normal kabul edilir. Dolayısıyla çocuğunuzun ergenlik başlama yaşı erken değil. Ancak bundan sonraki ergenlik temposunun izlenmesinde fayda var. Bu amaçla bir çocuk endokrin merkezinde, veya en azından çocuk uzmanında izlenmesinde fayda var. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 02:54
SORU:
tsh
iyiakşamlar hocam.Benim oğlum 11 yaşında 35 gün önce yapılan kan değerlerinde tsh ı yüksek çıktı bunun beraberinde ve öncesinde aşırı üşüme yatağa bile çorapla giriyor aynı zamanda unutkanlık hat safada öğrendiğini 2 dk ka sonra unutuyor asilik nasıl anlatsam hayata olumsuz taraflarından bakıyor sizden ricam ne önerirsiniz hangi bölüme götürmeliyim şimdiden teşekkürler ...............

Rumuz : kader koç Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 20:03
CEVAP:
Sayın Koç merhaba. Çocuğunuzdaki bulgular hipotiroidiye çok uyuyor. Bir an önce tanı ve tedavinin başlanması için çocuk endokrin uzmanına başvurmanızı öneririm. Saygılarımla

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 13 Mart 2013 Çarşamba 02:49
SORU:
6 yaşındaki kızımda ergenlik belirtileri
21.02.2007 tarihli 30 haftalık 1.kilo doğan kızımda 3 aydır cinsel organında kıllanma var.1 ay önce yapılan horman ve kemik ölçümleri normal olduğu söylendi.Endokrin uzmanı tarafından takip ediliyoruz..Kızımı29 kilo.Doktor kıllanmanın kiloya bağlı olduğunu söyledi.Şuanda sadece takip ediliyoruz.Ançak 1 aydır kıllanma daha çok arttı.Bu beni çok endişelendiriyor.Kilo ile bu kadar kıllanma nornal mi?Hormonlardan kaynaklı olmadığı durumlarda ergenliği geciktirici tedavi uygulanabilir mi?Beslenmesine dikkat ediyorum.Haftada 2 gün yüzmeye götürüyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Rumuz : pınar Özşahin Tarih : 09 Mart 2013 Cumartesi 22:32
CEVAP:
Sayın Özşahin Merhabalar. Çocuk endokrin uzmanının takibindeyseniz endişelenmenize gerek yok. Ancak takipleri aksatmayın. İzlemde tedavi başlanmasını gerektiren bir durum olduğunda doktorunuz bunu yapacaktır. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 14:45
SORU:
boy kısalığı
İyi günler hocam, 13.5 yaşında kızımın boyu 152, kilosu 45. İlk adet: 12.5 ve düzenli. Fakat boyu uzamıyor ve aşırı tüylenme sorunu yaşıyor. Tüylenme için yapılan testlerde değerler normal görünüyor. Fakat yanaklarında, karnında ve sırtındaki tüyler onu rahatsız etmeye başladı. Diğer bölgeleri epilasyonla çözüyoruz. Boyunun uzaması için ve tüylenme sorunu için yardımlarınıza ihtiyacımız var. Saygılarımla..

Rumuz : Öykü Mutlu Tarih : 09 Mart 2013 Cumartesi 21:21
CEVAP:
Merhabalar. Bir yıldır adet gördüğü için kemik epifizleri (büyüme plakları) kapanmak üzeredir. Dolayısıyla boy için yapılacak fazla bir şey yok. Fakat boyu normal sınırlarda. Kıllanmasına gelince, eğer hormon sonuçları normal çıktıysa ve adet düzensizliği ile beraber değilse çözüm yine epilasyonda. Yalnız hormonal değerlendirmeyi uygun zamanda ve bir çocuk endokrin uzmanının yapmasını öneririm. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 14:41
SORU:
merhaba
Kizim 5.5 yasinda 2 _3 aydir cok hizli kilo aliyor. devlet hastanesinde hangi bolume goturmeliyim

Rumuz : Gulsen Demir Tarih : 09 Mart 2013 Cumartesi 19:07
CEVAP:
Sayın Demir merhabalar. Çocuğunuzun ayda ne kadar kilo aldığını ve şu anki kilosunu vermediğiniz için öncelikle bir çocuk uzmanına, o gerek görürse çocuk endokrin uzmanına görünmeniz gerekir. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 14:37
SORU:
ergenlik
2004 yılı doğumlu kızımda geçen yıl genital bölgesinde kıllanma vardı.Kendisinini bir endokrine götürdüm ve bunun şimdilik normal olduğunu söyledi.Bu yıl bir kaç gündür lavabo ihtiyacını gördükten sonra kırmızı kan geliyor.İkinci kızımda 2005doğumlu onunda göğüslerinde tomucuklanmalar var ne yapmalıyım. lütfen acil cevap bekliyorum

Rumuz : nurhayat söylemez Tarih : 09 Mart 2013 Cumartesi 02:43
CEVAP:
Merhabalar Sayın Söylemez. Büyük kızınızı çocuk endokrin uzmanı görse bile tekrar kontrole gitmesinde yarar var ergenlik temposunun görülmesi açısından. Tuvaletini yaptıktan sonra gelen kan daha çok mesane ve idrar yolları ile ilgili sorunları düşündürüyor. Bu nedenle bir çocuk uzmanı gerekirse de ürolojiye de görünmeniz gerekiyor. Her ne kadar tam kimlik yaşını vermeseniz de küçük kızınızda da meme gelişimi sınırda erken başlamış gözüküyor. Çocuk endokrin uzmanının görmesinde yarar var. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 14:35
SORU:
doğumsal hipotiroidi
kolay gelsin hocam bebeğim 5 günlükken topuk kanı alındı. aynı gün eşim gebelikte tsh yükseklğiine bağlı tedavi gördüğü için özellikle bakılmasını istedik ve özel bir hastanede damardan alınan kanda tsh 29.82 t4 1,81(0,66-2,36) çıktı bakanlıktan dönmediler ben aradım sonucu sordum değerlerin normal ( tsh değeri 13.97 )olduğunu öğrendim . damardan alınan kan yüksek çıktığı için çocuk doktoru 17. gün kontrol istedi tsh 10.76 t4 1,46(0,66-2,36) çıktı doktor normale döndüğünü söyledi. 29. gün başka bir ilde devlet hastanesinde çocuk endokrin doktoruna götürdük tsh 3.26 t4 0,93( 0,61-1,12) Tiroglobulin 41,5(1,7-55,6) çıktı tekrar kontole gerek olmadığını söyledi doktorumuz .45. gün çocuk doktoruna aylık kontrole gittiğimizde tsh 10.36 t4 1,12 (0,71-1,96) çıktı. çocuk doktoru 1 ay sonraya kontrol istedi biz panikledik ve çocuk endokrine gittik.51. gün tsh 7,32 t4 1.29 euthyrox 25'lik tabletten 3/4 bbbaşladı 21 gün sonraki kontrolde tsh 0,28 t4 ise 2,15 çıkınca ilacı kesti 1 ay sonra kontrol istedi ilacın kesilmesi hormonun normale döndüğü anlamına gelir mi ? eşimin tsh yükselmesi sebebi bezlerin küçülmesiymiş acaba bu durum mu bebeğin hormonlarını etkiledi? bir de hocam bulunduğumuz ilde çocuk endokrin yok doz ayarını çocuk doktorunun yapmasında herhangi bir sıkıntı olur mu? teşekkürler.

Rumuz : halil Tarih : 08 Mart 2013 Cuma 20:42
CEVAP:
Merhabalar Halil Bey. Çocuğunuzun alınan tiroid hormon değerlerinde bizim için öncelikli olan t4 (serbest t4 ise) hep normal sınırlarda çıktığı için telaşlanmaya gerek yok. Ancak değişik zamanlarda ölçülen farklı TSH değerleri laboratuvar hatası olabileceği gibi annesinde TSH yüksekliğine neden olan antikorların bebeğe geçmesi sonucu da olabilir. Anneden geçen antikorlar genellikle bebek 6 aylık olana kadar kalır. Bu durumda yapılacak iş öncelikle hormon tahlillerini güvenilir bir laboratuvarda yapmanız. İkincisi sT4 değeri tamamen normal ise hafif TSH yüksekliği için acele edip ilaç başlanmaması. TSH yüksekliği sebat ederse öncelikle bir çocuk endokrin uzmanının görüşü alınıp ilaç başlanabilir. İlaç başlandıktan sonraki takibini çocuk doktoru yapabilir. Ancak yılda bir kez de olsa çocuk endokrine gitmesinde fayda olur diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 13:56
SORU:
Başlık
mrhb hocam benım sorunum 2 kızım var buyuk kızım 5 yas 4 aylık boyu 103 kg 16,kucuk kızım3 yas 2 aylık boyu 82 kg 11 ben ıkısınınde boy ve kılo olarak dusukoldugunu dusunuyorm tokatta cocuk endokrinolojı doktoru yok cocuk doktorlarıda sadece vıtamın onerıyolar ankaraya hacettepeye goturdum fakat boy ve kılo olarak sınırın altında olmadıgın dan genel pedıatrı baktı endokrınolojı doktoruna yonlendırmedıler ,yapılan tahlıllerden bı sorun olmdıgını genetık dendı benım boyum 1.54 esımın boyu 1 70 ne yapmalıyım sımdıden tesekkurler

Rumuz : berruceren@hotmail.com Tarih : 08 Mart 2013 Cuma 18:27
CEVAP:
Merhabalar. Büyük kızınızın boyu 103 cm (%3-10), kilosu boyuna göre normal. Küçük kızınızın boyu 82 cm (92 cm yerine yanlışlıkla 82 cm yazmadıysanız) %3'ün çok altında, kilosu normal. Bu durumda küçük kızınızı çocuk endokrin uzmanının görmesi şart. Büyük kız ise sınırda da olsa normal sınırlar içinde görünüyor ancak mutlaka büyüme hızının takibi gerekir. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 14:30
SORU:
final boy
08.12.1999 doğumlu kızım bu sene yılbaşında adet oldu.Kemik yaşı 13 şu anki boyu 1.48 cm anne boy 153 baba boy 168 kızımın kemik yaşına göre final boyu ne olur .1.60 olurmu.

Rumuz : filiz uzunöz Tarih : 08 Mart 2013 Cuma 11:14
CEVAP:
Sayın Uzunöz Merhabalar. Kız çocuklarında adet görülmeye başladıktan sonra ortalama 6 cm kadar boy uzaması bekleriz. Bu da final boyunun sizin boyunuz veya birkaç cm üzeri civarı olması demek. Zaten sizin ve eşinizin boyuna baktığımızda hedef boyu 154 cm çıkıyor. Kemik yaşı değerlendirmesi nispeten subjektif olduğu için, kemik grafisini görmeden ona göre değerlendirme yapmıyorum şimdilik. Ama kemik yaşı gerçekten 13 olduysa en fazla sizin boyunuza ulaşır diyebilirim. Sonuç itibariyle 160 cm zor görünüyor ama normal bir boya ulaşacaktır çocuğunuz. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 10 Mart 2013 Pazar 14:22
SORU:
29,10,2009 dogumlu oğlumuzun boyu
merhabalar ,40 ay 5 günlük oğlumuz,boy: 92 cm kilo:12,6...anne:1,53 m baba:1,73 m sizce oğlumuz normalmi? çevremizdeki yaşıtlarından kısa,kresteki arkadaslarının da en kısası.bu bizi cok rahatsız ediyor.. ayrıca eylül 2012 de buyanada boyu hiç uzamadı.kilosuda degısmiyor? bu bızı kaygılandırıyor ,yardımcı olursanız sevınırım..

Rumuz : necla babacan Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 14:42
CEVAP:
Merhabalar. Oğlunuzun boyu nispeten kısa ama normal sınırlar içinde (%3-10 arası). Bu boy çizgisi aslında anne ve babanın genetik potansiyeline yakın bir boya ulaşabileceğini gösteriyor. Ancak bundan sonraki büyüme takibi önemli bu manada. Çocuk uzmanı veya mümkünse çocuk endokrin uzmanının kontrolünde olması ve en az 6 ayda bir aynı şartlarda boy ölçümü standart bir izlem açısından önemli. Kilosu boyuna göre çok düşük sayılmaz. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 17:48
SORU:
13 yaşındaki kızımda kolestrol
İyi günler, Kızım 13 yaşında dün kan testlerini yaptırdık.Sonuç olarak total kolestrol 280 ,LDL 180 çıktı.Her gün yumurta yemesi bunu ettikler mi? ne yapmamızı önerirsiniz.

Rumuz : YİĞİT AYTEKİN Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 09:58
CEVAP:
Sayın Aytekin, Sorudaki veriler yetersiz. Örneğin bu kanlar ne kadar bir açlık sonrası alındı? Çocuk kilolu (obez) mu? Ailede kolesterol yüksekliği var mı? Bunlar önemli ipuçları ancak sonuçta bu değerler yüksek değerler ve araştırılması gerekir. Daha iyi bir değerlendirme ve tedavi süreci için size en yakın Çocuk Endokrin merkezine başvurmanızı öneririm. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 13:35
SORU:
kılo
kızım 2.5 yasında ve 20 kılo 98 cm fazlası var nasıl yardımcı olabılırım kızıma

Rumuz : serpil kaymak Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 01:17
CEVAP:
Merhaba. Çocuğunuzun boyu oldukça iyi. Ancak bu boya göre olması gereken ideal kilo 15. Bunun %10-20 aşağı ve yukarısı kabul edilebilir olduğu için yaklaşık 2-3 kilo fazlası var diyebiliriz. Bunun için de yaşına uygun bir beslenme planı için doktorunuz ve diyet uzmanından yardım alırsanız iyi olur. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 14:19
SORU:
danışmak
24 yaşında bir erkeğin kemik yaşı en küçük kaç çıkabilir, bu yaştan sonra uzama ihtimali var mıdır?(spor,beslenme,ilaç vb)

Rumuz : selim ak Tarih : 06 Mart 2013 Çarşamba 23:18
CEVAP:
Merhaba. 24 yaşında bir erkek için beklenen kemik yaşının erişkin olması ve artık boy uzamasının durmasıdır. Gecikmiş ergenlik veya ergenlikle ilgili diğer başka sorunlar olduğunda nadiren bu yaşta halen kemikler açık kalabilir. Ancak bu çok nadir bir durum. Yine de arzu ederseniz bir endokrin merkezine başvurabilirsiniz. Saygılar.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 14:23
SORU:
konjenital hipotiroidi
hocam çocuğum 9 aylık konjenital hipotiroidi. 10 günlükken tedaviye başladık. kontrollerimizi düzenli yaptırıyoruz. yürümesinde ve konuşmasında bir gerilik olacakmı. kendisiyle beraber olan çocuklardan bazıları desteksiz otururken benim kızım biraz oturuyor ve sonra kendini atabiliyor.hala etrafına minder koyuyoruz. şimdiden teşekkür ederim.

Rumuz : EBRU Tarih : 06 Mart 2013 Çarşamba 20:12
CEVAP:
Merhaba. Hipotiroidi çocuğun nörolojik gelişimini çok yakından ilgilendiren bir hastalık. Ancak tanı ve tedaviye başlama yaşınız oldukça erken. İlacınızı düzenli kullanıp kontrollerinize düzenli gittiğiniz taktirde çocuğunuz hipotiroididen etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Ancak yine de nörolojik gelişim çocuktan çocuğa farklı olabilir. Her çocuk her hareketi aynı yaşta yapacak diye bir şey yok. Zaten kontrollere gittiğiniz çocuk endokrin merkezinde de çocuğunuz bu açıdan değerlendiriliyordur. Saygılarımla.

Gönderen : Uzm. Dr. Hüseyin Demirbilek
Tarih : 07 Mart 2013 Perşembe 14:29
Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235
Toplam Soru : 5872
Size en yakın çocuk endokrinoloğunu bulun. • bottes fr
 • ugg boot
 • Sağlıkta bilgi için en çok başvurduğunuz ve yararlandığınız kaynak nedir?

  Gazeteler
  Televizyon
  İnternet
  Sağlık Personeli
  Google adword can let you on the analysis of how to use accurate keyword query the results you want, like lebron11 the word, you can get through the Google search words.And you use kdvi results than retrojordan search to a more accurate.  Ana Sayfa | Hakkımızda| İletişim | Yasal Uyarı | RSS | Web Grubu |
  2006-2015 © Tüm Hakları Saklıdır
  Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği

  Selülit Karatay Diyeti hamilelik belirtileri Çocuk hastalıkları Ombre

  Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

  Doğuma hazırlanan birçok kadının en merak ettiği konu gebelik hesaplama süreleridir.Bu bir hafta hafta gebiliğede fayda sağlamaktadır.

  Çağımızın en önemli hastalıklarından baş ağrısı tedavisi bitkilerle çok kolay yapılabilmektedir.