SORULARINIZ

SORU-CEVAP BÖLÜMÜMÜZ YAZ DÖNEMİ SÜRESNCE KAPALIDIR

 

SORU:
Merhaba hocam, benim oğlum doğuştan hipotiroit hastası. Oğlum şu anda 3 yaş 3aylık. bebeklikten beri euthyrox 25 mg yarısı yani 12,5 mg kullanıyoruz. en son bir ay önce doktora gittiğimizde oğlumun değerlerinin normal olduğunu ve ilacı bırakıp bir deneme yapacağını söyledi. ilacı kesmeden önce değeri TSH 4 T4 1,35 idi. ilacı kestik bir ay sonra tahlili TSH 6,44 T4 ise 1,18 olmuştu. Daha sonra doktor bir şans daha verelim bir ay sonra yeniden bakalım dedi. ama ben anne olarak çok kaygılıyım acaba bu beklemeler çocuğuma zarar verirmi. birde benim oğlum ömür boyumu ilaç kullanacak. ne yapmamız gerekir. şimdiden teşekkür ederim.

Rumuz : IRMAK Tarih : 03 Haziran 2013 Pazartesi 11:45
SORU:
merhaba,kızım 21 08 2004 doğumlu 2 gün önce çamaşırında kan gördük memeleri ağrıyor ama büyüme yok boyu 134 cm kilosu 25 erken ergenliğe mi girdi ne yapmalıyım

Rumuz : havva Tarih : 31 Mayıs 2013 Cuma 00:10
CEVAP:
Çocuğunuz 8 yaş ve 9 aylıktır. Boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk standartları içerisindedir. Boy değerine göre vücut ağırlığı ise düşüktür. Meme dokusunda büyüme yok ise ergenlik henüz başlamamış demektir. İdrar yolu enfeksiyonları, vajinit, travma, kanama bozuklukları ve bazı jinekolojik oluşumların öncelikle dışlanması gerekir. Çocuğunuzu bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermenizin yararlı olacağını düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 31 Mayıs 2013 Cuma 09:05
SORU:
merhaba oğlum 15 yaşında kah hastası tedavisi düzenli tedavisi yapılıyor benim sizden istediğim merak etiğim bu tedavinin nekadar süreceği şimdiden teşekür ederim

Rumuz : İNTİZAR DİL Tarih : 30 Mayıs 2013 Perşembe 17:06
CEVAP:
Konjenital adrenal hiperplazi böbrek üstü bezlerinde bir enzimin eksikliğine bağlı olarak gelişen doğumsal bir hastalıktır. Enzim hücrelerde doğuştan kodlanmamıştır. Bu yüzden bazı hormonlar üretilemez. Üretilemeyen hormonların ilaç olarak ağız yoluyla vücuda konulması gerekir. Enzim eksikliği kalıcı bir durumdur. Buna uygun olarak vermekte olduğunuz ilaçların da ömür boyu kullanılması gerekecektir. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 31 Mayıs 2013 Cuma 08:28
SORU:
İyi çalışmalar...Oğlum 8 yaşındadır.Genital ve koltuk altında ince tüy şeklinde kıllanma mevcuttur.Acaba oğlumda erken ergenlik belirtisi olabilir mi?Ne yapmalıyım?Yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler.

Rumuz : UFUK KAYA Tarih : 30 Mayıs 2013 Perşembe 12:41
CEVAP:
Erkek çocuklarda genital tüylenmenin 9 yaşından önce başlaması erken olarak kabul edilir. Çocuğunuzdaki durumun büyüme hızı ve testis büyüklükleri yönüyle değerlendirilmesi gerekir. Eski boy ve vücut ağırlık ölçümleri ile birlikte bir çocuk endokrinoloji uzmanına başvurun. Muayene sonucuna göre tetkikler istenebilir. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 31 Mayıs 2013 Cuma 08:17
SORU:
merhaba benim 11 yaşında oglum var erkeklik hormonun düşük çıktı ( total testesteron 3.62 ) bu test çok düşük çıktı çocugum bu durumda ilerde kısır olabilirmi yoksa cinsel duygularımı olmaz bana bu konuyu aydınlatırsanız çok sevinirim çok üzülüyorum ikinci çocuma yeni dogum yaptım sütüm kesilecek diye çok korkuyorum ama en çok ogluma canım sıkılıyor lütfen beni bu kanuda aydınlatırsanız çok mutlu olacam şimdiden çok teşekkür ederim.

Rumuz : sibel erdem Tarih : 29 Mayıs 2013 Çarşamba 14:26
CEVAP:
Çocuğunuzun testis büyüklüklerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Laboratuvar sonuçları yorumlanırken total testosteron düzeyinin birimi oldukça önemlidir. Çocuğunuzun testis büyüklüğü yaşına göre yeterli mi? yoksa henüz ergenlik öncesinde bir büyüklükte mi? Öncelikle bunun değerlendirilmesi gerekir. Total testosteron sonucu birimdeki farklılıktan dolayı size düşükmüş gibi gelebilir.Bu nedenle şu anda panik olmayın. Klinik bulguları ve laboratuvar sonucunu doktorunuzla yeniden konuşun. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 30 Mayıs 2013 Perşembe 15:13
SORU:
MERHABA, KIZIM 6 YAŞINDA. SON 7 AYDA HIZLI BİR KİLO ALIMI VAR. SON İKİ HAFTADIRDA TERLEDİĞİNDE KOLTUK ALTLARI YETİŞKİN BİRİ GİBİ TER KOKUYOR. ALNINDA DA SİVİLCE BENZERİ KABARTILAR VAR. ONUN DIŞINDA TÜYLENME YADA MEME BÜYÜMESİ YOK. ERKEN ERGENLİK OLABİLİRMİ?

Rumuz : TUBA ÇETİN Tarih : 29 Mayıs 2013 Çarşamba 12:25
CEVAP:
Bahsettiğiniz bulgulara göre ergenlik başlamamış görünüyor. Hızlı kilo alımı için altta yatan nedenin araştırılması gerekir. Bu sebeple çocuğunuzu bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermenizin yararlı olacağını düşünüyorum. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 30 Mayıs 2013 Perşembe 14:56
SORU:
merhaba hocam kızım 17.05.2007 doğumlu bir yıl önce genital bölgesinde kıllanma başladı dokyora götürdük erken ergenlik olabilir dedi ve endokrin bölümüne yolladı hormon testleri ve böbrek üstü bezleri için testler yapıldı her şey normal çıktı 3ay önce koltuk altındada kıllanma başladı ve hızla ilerliyor doktorumuz normal olmadığın ama her test ve ultrasonun sonucunun normal çıktığını söyledi ve 2ay sonra tekrar konturole gelin dedi boyu 9ay önden gidiyor anne 1,73 baba 1,69 boyunda kızım 29 kilo ve1,20 boyunda yardımcı olursanız çok seviniriz

Rumuz : aslı döndüoğlu Tarih : 29 Mayıs 2013 Çarşamba 11:25
CEVAP:
Çocuğunuz 6 yaşındadır. Boy değeri sağlıklı çocuk standardı içerisinde olup ortalamanın üzerindedir. Vücut ağırlığı ise sağlıklı çocuk standardının dışında ve fazladır. İdeal vücut ağırlığı 22.5 kg'dır. Buna göre "şişman" olduğu söylenebilir. Çocuğunuzun önceki boy ve vücut ağırlıklarının bilinmesi önemlidir. Böylece şu anda büyümede bir sapma olup olmadığı anlaşılabilir. Çocuğunuzda genital tüylenme 5 yaşında başlamış olup erken bir gelişimdir. Mevcut şişmanlık son zamanlarda ortaya çıktıysa, buna neden olan durum tüylenmeye de yol açmış olabilir. Kemik yaşı ile birlikte böbrek üstü hormonlarının yeniden değerlendirilmesinin iyi olacağını düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 30 Mayıs 2013 Perşembe 10:11
SORU:
9 yaşındaki kızımın sol memesi tomurcuklanınca endokrin uzmanına gittik. Kemik yaşı 11, e2 36 çıkınca lhrh testi istedi. Lhrh sonucu doktor erken ergenliğe rastlamadığını söyledi. Kemik yaşı peki neden büyük? Ne yapmam gerekir?

Rumuz : Funda Öztürk Tarih : 28 Mayıs 2013 Salı 14:44
CEVAP:
Çocuğunuzun meme dokusunda fark edilen tomurcuklanma tarzındaki büyüme ergenliğinin başladığını gösteren bir bulgudur. Bu durum yaşına göre normaldir. kemik yaşı takvim yaşı ile başabaş olmayabilir. Çocuğunuzun büyümesi normal bir seyir gösteriyorsa endişe etmenize gerek yoktur. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 29 Mayıs 2013 Çarşamba 10:21
SORU:
Kızım 30.08.2001 doğumlu, boyu 1,53cm ve 47kilo. 2011 ekim ayında yüzmeye başladı, Yüzme ile birlikte boyu uzadı vücudu gelişti. 2012 ağustos ayında ise adet aldu. Boyu daha uzar mı? Biz biraz daha uzarsa sevineceğiz. Ne önerirsiniz. Benim boyum, 1,50 babanın boyu 180cm. Cevabınız için teşekkür ederim.

Rumuz : Tülay DÖNMEZ Tarih : 28 Mayıs 2013 Salı 14:29
CEVAP:
Çocuğunuz 11 yaşında ve 9 aylıktır. Boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk ortalamasına oldukça yakındır. Boy değerine göre vücut ağırlığı normaldir. Ortalama 160 cm civarında bir boy değerine ulaşması beklenir. Adet olduktan sonra ortalama 2-8 cm kadar uzama olabilir. Anne ve babamızdan aldığımız genlerle belirlenen final boy uzunluğunu yükseltmek mümkün değildir ancak sağlıklı gıdalarla yapılan dengeli beslenme ve düzenli spor ile genetik potansiyelimize maksimum düzeyde yaklaşmak mümkün olabilir. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 29 Mayıs 2013 Çarşamba 10:17
SORU:
Merhaba; Kızım tam 4.5 yaşında. 13 kilo, 102 cm. Doktorlar çizelgenin içinde olduğu için teorik olarak normal diyorlar. Ama pratik hayatta yaşıtlarından hem kısa hem zayıf. Benim kızımla aynı boy ve kiloda olan çocuklar 1 yaş daha küçükler. Kızımın yaşıtlarını yakalaması için ne yapabilirim. Vitamin? Balık yağı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Rumuz : rumuz: minik kızım Tarih : 28 Mayıs 2013 Salı 14:19
CEVAP:
Çocuğunuzun boy değeri sağlıklı çocuk standardı içerisindedir. Vücut ağırlığı ise sağlıklı çocuk standardının alt sınırındadır. Bununla birlikte tek bir ölçümle büyümenin normal olduğu söylemek mümkün değildir. Doğru bir değerlendirme için eski boy ve vücut ağırlık ölçüm değerlerinin aynı büyüme kartına işaretlenmesi gerekir. Eski ölçümlere ait kayıtlarınız yoksa bundan sonraki takiplerle durum anlaşılabilir. Çocuğunuzun ideal vücut ağırlığı 16 kg'dır. Boy değerine göre vücut ağırlığının düşük olduğu söylenebilir. Bu noktada beslenme durumu ve bağırsak alışkanlıklarının iyi değerlendirilmesi gerekir. Ne tür gıdaların ne miktarda tüketildiği önemlidir. Sık ishal geçirme varsa bu durum kilo alımında yetersizliğe neden olabilir ve araştırılmalıdır. Buna ek olarak kansızlık, bağırsak parazitleri ve idrar yolu enfeksiyonları iştahsızlığa yol açabilir. Durumun netleştirilmesi için bir çocuk hekimine müracaat etmeniz uygun olur. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 29 Mayıs 2013 Çarşamba 10:06
SORU:
merhaba hocam .. kızım 27 ocak 2005 doğumlu koltuk altı ve memelerinde bi değişim söz konusu deil fakat genital bölgenin alt dudak kısımlarında koyu renkli tüylenmeler başladı.. bi anne olarak telaşa verdim ve pediatri uzmanına götürdüm bugün..kemik yaşına bakıldı 8 yaş 4 aylık olmasına rağmen 9-10 yaş yazıyor raporunda ortalama 1,5 yaş fazla gösterdi.. bulundugumuz yerde endokrinoleji bölümü yokk. doktorumuz yarın tahlillerini yapacak acaba bi sorun cıkarmı.. boy uzamasında bi etkilenme olurmu.. suanki boyu 1.30 kg 27 anne boy 173 baba boy 176

Rumuz : elif elif Tarih : 27 Mayıs 2013 Pazartesi 23:08
CEVAP:
Çocuğunuz 8 yaş ve 4 aylıktır. Çocuğunuzun boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk standardı içerisinde ve ortalamaya oldukça yakındır. Boyuna göre vücut ağırlığı normaldir. Kız çocuklarında genital tüylenmenin 8 yaşından önce başlaması erken olarak değerlendirilir. Bu bilgiye göre başlangıç yaşı bakımından normal olduğu söylenebilir. Kemik yaşı daima kişinin takvim yaşı ile başabaş olmaz ileri veya gerilik olabilir. Öncelikle çocuğunuzun geçmişten bu yana nasıl bir büyüme gösterdiğinin bilinmesi gerekiyor. Büyüme kartına eski ölçümlerin işaretlenmesi ile büyümesinde bir sapma olup olmadığı anlaşılabilir. Buna göre klinik bir yargıya varılabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 28 Mayıs 2013 Salı 15:24
SORU:
Oğlum 42 aylık 49 cm ve 2850 gr olarak doğdu. Şu anda 92 cm ve 13,3 kg, hemen hemen hiçbir şey yemiyor. Fakat gün içinde enerjisi çok yüksek ve zeka olarak yaşıtlarından ileri olduğu için özel ders alıyor. Boyu ve kilosuyla ilgili endişe ediyorum, öneri ve yorumlarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler.

Rumuz : Leyla Genç Tarih : 27 Mayıs 2013 Pazartesi 16:39
CEVAP:
Çocuğunuzun boyuna göre vücut ağırlığı normaldir. Boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk standardının alt sınırındadır. Çocuğunuz boy ve vücut ağırlığı bakımından normal standardın hep alt sınırında büyüme gösterdiyse, durumun normal olduğu söylenebilir. Eski aylara ait boy ve vücut ölçümlerinizi çocuk hekiminize vererek büyüme kartına işaretlenmesini sağlayın. Durum yukarıdaki gibi ise çocuğunuzu takip ettirmeye devam edin. Büyümede herhangi bir sapma varsa bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermeniz gerekebilir. Eski ölçümlere ait elinizde kayıt yoksa bundan sonraki izlemlerini yaptırın. Doktorunuz ilk muayenede sağlık durumunu gösteren rutin temel tetkikleri isteyebilir. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 28 Mayıs 2013 Salı 14:38
SORU:
Merhaba hocam benim 20.04.2009 doğumlu bir kızım var.Genital bölgesinde tüylenme var. Ne yapmamı önerirsiniz.. Şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

Rumuz : Nesrin Özel Tarih : 27 Mayıs 2013 Pazartesi 16:00
CEVAP:
Çocuğunuz 4 yaş ve 1 aylıktır. Yaşı genital tüylenme için erkendir. Bu durum hormonal bir bozukluktan kaynaklanabileceği gibi irritan maddelerden de kaynaklanabilir. Durumun aydınlatılması adına çocuğunuzu bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermenizin yararlı olacağını düşünüyorum. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 28 Mayıs 2013 Salı 14:29
SORU:
merhaba hocam oğlum 3 yaşında troid i geride oldugu söylendi vehap kullanıyoruz şuanda ve hep bir şüpeyle kullanıyorum bişey olurmu diyerek hapın ismi 'euthyrox've bunu kullanmaya basladıktan sonra idrarında koku oldugunu hissettim normal mi acaba boyu 98 kilosu 16 kilo normalmi?kızım 1,5 yaşında vitamın eksıklıgı var dedıler ocean calızıd kullanıyoruz ıyı bır surup mu acaba?kilosu 9,5 boyu 68 falan dı en son normalmi?? şimdiden teşşekür ederim....

Rumuz : aysegul avşar Tarih : 25 Mayıs 2013 Cumartesi 20:39
CEVAP:
Çocuğunuzun boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk standartları içerisinde ve ortalamaya çok yakındır. Boy değerine göre vücut ağırlığı normaldir. Tiroid hormonları fiziksel, cinsel ve zihinsel gelişim için gerekli olan hormonlardır. Kanda ölçülen tiroid hormon düzeyleri normal sınırlar içerisinde çıktığı sürece endişe etmenize gerek yoktur. Kızınızın vücut ağırlığı sağlıklı çocuk standardı içerisindedir. Boy değeri ise doğru ölçüldü ise yaşına göre oldukça düşük bir değerdir. Bu durumda onu bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermeniz gerekir. Güneş ışığından yararlanamayan bireylerin sadece D vitamini kullanılması yararlıdır. Beslenmesi iyi ve tartı artışı normal olan çocuklarda diğer vitamin ve minerallerin kullanılması gereksizdir. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 31 Mayıs 2013 Cuma 09:16
SORU:
1998 doğumluyum 15 yaşındayım boyum 1.85 normalmı

Rumuz : mehmet ali Tarih : 25 Mayıs 2013 Cumartesi 11:51
CEVAP:
Eğer sağlıklı bir ölçüm yaptıysanız boy değeriniz sağlıklı çocuk standardının oldukça üzerindedir. Normalin varyantı genetik bir durum mu? yoksa patolojik yani bir hastalığa bağlı gelişen bir durum mu? Ayırım için ebeveynlerinizle birlikte bir çocuk endokrinoloji uzmanına gitmenizin yararlı olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 27 Mayıs 2013 Pazartesi 09:02
SORU:
İyi çalışmalar..Benim kızım 2000 doğumlu.Boy:1.56,kilo 63..Anne de ve anneanne de troid problemleri var.Bende bu neden ile bir test yaptırdım.Kortizol 24.05 değerinde çıktı.Eşimin doktoru çocuklarda bu testin geçerli olmadığını uygun bir diet ve egzersiz programında sonra doktora müraccat etmemizi önerdi..sizin düşünceniz nedir??Şimdiden teşekkür ederim..

Rumuz : Alper GÖKÇEL Tarih : 24 Mayıs 2013 Cuma 16:09
CEVAP:
Çocuğunuz 13 yaşındadır. Boy değerine göre vücut ağırlığı fazladır. Obez bireylerde de serum kortizol değeri yüksek çıkabilir. Ayırıcı tanı ve obezieteye yönelik tedavinin proğramlanması için çocuğunuzu bir çocuk endokrinoloji uzmanınına göstermenizde yarar vardır. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 27 Mayıs 2013 Pazartesi 08:58
SORU:
merhaba benim 20 aylık oğlum var 9 buçuk kilo kilo almıyor vede çok sık hasta oluyor aynı zamandada kolunun küçük bir yerinde aşırı kıllanma var ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Rumuz : tufan_gungor83@hotmail.com Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 21:48
CEVAP:
Çocuğunuzun vücut ağırlık değeri sağlıklı çocuk standardı içerisindedir. Önceki aylara ait boy ve vücut ağırlık değerleri aynı büyüme kartına işaretlenerek zaman içerisinde nasıl bir seyir gösterdiği anlaşılabilir. Böylece baştan beri kendi rotasını izlediği görülürse, mevcut durumun normal olduğu söylenebilir. Çünkü boy artışı ve tartı alım hızı doğumdan sonraki ilk aylarda yüksek olup daha sonra bir azalma trendine girdiği için şu andaki tartısı size yetersiz gibi gelebilir. Bunun tersine çocuğunuzun boy ve vücut ağırlık değerleri büyüme kartına işaretlendiğinde zaman içerisinde bir sapma göstermişse yani izlemesi gereken rotasından ayrılmışsa, o zaman tartı alımını duraklatan bir sorun olduğu düşünülebilir. Nedenin bulunması için ayrıntılı hikaye alınması, muayene yapılması ve lüzum duyulursa tetkik istenmesi gerekecektir. Durumun netleştirilmesi için eski boy ve vücut ağırlık değerlerinizle birlikte bir çocuk hekimine gitmenizin yararlı olacağını düşünüyorum. Çocuk hekimi bölgesel kıllanma sorununuzu da değerlendirebilir ve ihtiyaç duyulursa cildiye bölümüne yönlendirilebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 24 Mayıs 2013 Cuma 09:29
SORU:
kızım 7 nisan2001 doğumlu cumartesi günü adet oldu boy 142 kilo47 sorum ilaçlarla adet i durdurulabilinirmi ,çok üzülüyorum arkadaşlarından hep kısa kaldı

Rumuz : ayşe Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 15:24
CEVAP:
Çocuğunuz 12 yaşında ve 1 aylıktır. Kız çocuklarında ergenliğin başlangıç işareti meme dokusundaki büyümedir. Adet yaşı ise başlangıç yaşına göre değişebilir. Verdiğiniz ölçümlerden boy değerine göre vücut ağırlığının fazla olduğunu anlıyorum. Hem şişmanlık hem de mevcut durumun netleştirilmesi adına çocuğunuzu bir çocuk endokrinoloji uzmanına göstermenizin yararlı olacağını düşünüyorum. iyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 24 Mayıs 2013 Cuma 09:01
SORU:
6 buçuk yaşında oğluma diyabet teşhisi konuldu.bir aydan beri insülin kullanıyorum. Şimdi de insülün yapınca bir saatte düşüyor.beş gündür yapmadığım halde normal sınırda görülüyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Rumuz : bahri özocak Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 13:18
CEVAP:
Çocuğunuzun insülin ihtiyacının azaldığı anlaşılıyor. Doktorunuzla görüşün. Yeni bir insülin protokolünün oluşturulması gerekecektir. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 24 Mayıs 2013 Cuma 08:53
SORU:
Hocam 19.09.1999 doğdum daha ergenliğe giremedim arkdşlrmdn utanıyorum ne yapmaıyım doktor bişeyimin olmadığını söyledi. ?

Rumuz : İbrahim Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 09:50
CEVAP:
Öncelikle utanılacak bir durum olmadığını söylemek isterim. Ebeveynlerinde konuş ve onlarla birlikte bir çocuk endokrinoloji uzmanına muayene olmanda büyük fayda var. Neden anlaşıldıktan sonra uygun bir tedavi başlatılabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 24 Mayıs 2013 Cuma 08:51
SORU:
Kizim 24.6.2006 dogumlu once genital bolgede killanma basladi kemik yasi 1.5 yas buyuk cikti. Simdide memeleri buyumeye basladi doktora goturucem ama bu geciktirici iyne lerin yan etkilerini merak ediyorum.yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkur ederim

Rumuz : emel ceylan Tarih : 22 Mayıs 2013 Çarşamba 17:15
CEVAP:
Çocuğunuzu bir çocuk endokrinoloji uzmanına götürmeniz gerekiyor. GnRH agonistlerinin yan etkileri nadirdir. Başağrısı, uyku düzeninde bozukluk, ateş basması görülebilir. Allerjik reaksiyonlar nadirdir. Enjeksiyon yerinde steril apseye yol açabilir. Uzun süreli kullanımda kemik mineralizasyonunu olumsuz etkiler. İlaç sonrası ergenlik gelişimi ve üreme fonksiyonlarını da olumsuz etkilemez. Yani ilaç bırakılınca ergenlik normal seyrinde ilerler. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 08:25
SORU:
16 yaşındayım 75 kiloyum. Boyum 1.52 . Çok erken yaşta 13 -14 yaşlarımda regl oldum. Annemin boyu 158 civarında babamın boyu 176 . Annem tarafı kısa babam tarafı halalarım felan uzunlar. Ailemdekiler halamında benim yaşlarımda böyle olduğunu söylüyorlar ve halam 185 boyunda.Daha önce endokrinolojiye gittim testler normal çıkmıştı. Doktor kemiklerime bakmadan sadece regl yaşıma bakarak bana uzamayacağımı söyledi bu doğru mu ? Ben kısa kalmak istemiyorum nolur yardımcı olun ?

Rumuz : Ezgi Tarih : 22 Mayıs 2013 Çarşamba 16:49
CEVAP:
Boy değeriniz sağlıklı çocuk standardı içerisinde ve alt sınırdadır. Vücut ağırlığınız ise sağlıklı çocuk standardı dışında ve yüksektir. İlk adet yaşınız erken değil normaldir. Eski yıllara ait boy ölçüm değerlerinizin nasıl bir seyir gösterdiği bilinmelidir. Buna ek olarak kilo fazlalığı yönüyle de değerlendirilmeniz gerekiyor. Ebeveynlerinizle birlikte bir çocuk endokrinoloji bölümüne müracaat etmelisiniz. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 11:52
SORU:
Sn. hocam ergenlik çağındaki çocuklara balık yağı vermek büyümesini nasıl etkiler balık yağı kemik yaşını hızlandırırmı yoksa balık yağı verirsek boyları daha hızlı uzarmı lütfen cevap verirseniz sevinirim.

Rumuz : Ayfer Tarih : 22 Mayıs 2013 Çarşamba 13:10
CEVAP:
Balık yağı ile boy uzaması arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 08:18
SORU:
Sn. hocam benim kızım 30.07.2003 doğumlu 20 mayıs da endokrine gittigimizde meme gelişimi 2 evre dendi kemik yaşının ise 10,5 olduğunu söylediler boyu 145,6 kilo ise 41,7 çıktı şu an için kıllanması yok bir iki tüy var denildi benim merak ettiğim kızım ne zaman adet olur ve boyu ne olur benim boyum 1.50 baba boy 1.82 esneme ve germe hareketleri yapsa boyuna faydası olurmu kilosu da ne olmalı

Rumuz : aydan Tarih : 22 Mayıs 2013 Çarşamba 12:38
CEVAP:
Çocuğunuz 9 yaş ve 10 aylıktır. Meme gelişimi ve genital tüylenmesi yaş itibarıyla normaldir. Boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk standartları içerisinde ve ortalamanın üzerindedir. İdeal vücut ağırlığı 38 kg'dır. Çocuğunuzun yaş 12-12.5 yaşlarında adet olması beklenebilir. Boy uzunluğumuz anne ve babamızdan aldığımız genetik potansiyelimizle belirlenir. Sağlıklı ve beslenerek ve düzenli spor yaparak bu potanyele maksimum düzeyde yaklaşılabilir. Esneme ve germe hareketlerinin boy uzunluğu üzerine özel bir katkısı yoktur. Düzenli spor yapmak önemlidir. İyi günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 11:17
SORU:
Merhaba, kızım 23.03.2005 doğumlu 2 yıl önce başlayan kıllanma problemi yüzünden çocuk endokrin bölümünde takipleri yapılıyor, nisan 2013 de bir göğsünde belirginleşme başladığı söylendi, kemik yaşı 8 yaş 10 ay çıktı aynı tarihte, boy 124 cm kilo 23(anne boy 150 cm, baba boy 172 cm), erken ergenlik olduğu söylendi ve iğne olması gerekiyormuş, iğne olması faydalı olur mu, yan etkilerinden çok korkuyorum aynı zamanda boyunun kısa kalmasından da çok korkuyorum ne önerirsiniz.

Rumuz : NÜKHET KARACA Tarih : 22 Mayıs 2013 Çarşamba 10:50
CEVAP:
Çocuğunuz şu anda 8 yaş ve 2 aylıktır. Boy ve vücut ağırlık değerleri sağlıklı çocuk standardı içerisinde ve ortalamaya yakındır. Hedef boy değeri 154.5 cm'dir. Şu andaki boy değeri hedef boy sınırları içerisindedir. İdeal vücut ağırlığı 26 kg'dır. Kız çocuklarında ergenliğin ilk işareti meme dokusundaki büyümedir. 8 yaşından önce başlaması erken olarak değerlendirilir. Verdiğiniz bilgiden meme gelişimi bakımından başlama yaşının normal olduğu anlaşılıyor. Büyüme ve ergenliğin ilerlemesinde hızlanma, kemik yaşı ilerlemesinde hızlanma tedaviye başlamak için ana etmenlerdir. İğne şeklinde ergenliği durduran ilaçların yan etkileri nadirdir. Başağrısı, uyku düzeninde bozukluk, ateş basması görülebilir. Allerjik reaksiyonlar nadir olmakla birlikte enjeksiyon yerinde steril apseye yol açabilir. Uzun süreli kullanımda kemik mineralizasyonunu olumsuz etkiler. İlaç sonrası ergenlik gelişimi ve üreme fonksiyonlarını ise olumsuz etkilemez. Yani ilaç bırakılınca ergenlik normal seyrinde ilerler. Sağlıklı günler dilerim.

Gönderen : Doç. Dr. Hakan Döneray
Tarih : 23 Mayıs 2013 Perşembe 09:33
Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235
Toplam Soru : 5872
Size en yakın çocuk endokrinoloğunu bulun. • bottes fr
 • ugg boot
 • Sağlıkta bilgi için en çok başvurduğunuz ve yararlandığınız kaynak nedir?

  Gazeteler
  Televizyon
  İnternet
  Sağlık Personeli
  Google adword can let you on the analysis of how to use accurate keyword query the results you want, like lebron11 the word, you can get through the Google search words.And you use kdvi results than retrojordan search to a more accurate.  Ana Sayfa | Hakkımızda| İletişim | Yasal Uyarı | RSS | Web Grubu |
  2006-2015 © Tüm Hakları Saklıdır
  Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği

  Selülit Karatay Diyeti hamilelik belirtileri Çocuk hastalıkları Ombre

  Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

  Doğuma hazırlanan birçok kadının en merak ettiği konu gebelik hesaplama süreleridir.Bu bir hafta hafta gebiliğede fayda sağlamaktadır.

  Çağımızın en önemli hastalıklarından baş ağrısı tedavisi bitkilerle çok kolay yapılabilmektedir.